• Türkçe
  • English

 

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, çağın gerektirdiği mesleki bilgi ve becerilere sahip, gelişime açık, eleştirel düşünebilen ve insanlarla pozitif ve güçlü iletişim kurabilen öğretmenler ve psikolojik danışmanlar yetiştirmektedir.

 

Fakültemizdeki programlar, öğrencilerimizin eğitim süreçleri boyunca çeşitli etkinlikler yaparak deneyim kazanmalarını amaçlıyor. Fakültemizde yetiştirdiğimiz öğretmen adayları, eğitimciler ve psikolojik danışmanlar 2. sınıftan itibaren özel veya devlete bağlı okullarda ve kurumlarda Fakültemizin yetkin akademisyenleri gözetiminde etkinlikler yaparak uygulama olanakları elde ediyorlar. Bu bağlamda Eğitim Fakültesi’nin Ataşehir Celal Yardımcı Ortaokulu, İzmir Büyükçiğli Anadolu Lisesi, Şişli Anadolu Lisesi, Harezmi Anadolu Lisesi ve İSTEK Okulları ile imzalanan Eğitimde İşbirliği ve Okulda Öğretmen Eğitimi protokolleri bulunuyor. Ayrıca İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile 2020 yılında imzalanan Tasarım Beceri Atölyeleri protokolü kapsamında Ataşehir Hasan Leyli Ortaokulu’nda oluşturulan çeşitli atölyelerin yürütülmesinde fakültemiz öğrencileri ve öğretim üyeleri görev alıyorlar.

 

 

     İlköğretim Matematik ve İngilizce Öğretmenliği programı öğrencileri 2022- 2023 akademik yılından itibaren IB DP (Uluslararası Bakalorya Diploma Programı) Öğretmenliği programından yararlanarak daha zengin bir pedagojik donanıma sahip olabilmekteler. Bununla birlikte öğretmen adaylarımız 2021 yılında başlatılan Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programlarından yararlanarak daha zengin bir pedagojik donanıma sahip oluyorlar.

       Özel eğitim bölümü ise Türkiye' de yabancı dilde eğitim veren ilk özel eğitim bölümü olarak uluslararası tanınırlığı hedeflemektedir. İki adet özel eğitim uygulama sınıfı ile hem teorik hem pratik çalışmalar aktif şekilde yürütülmektedir.

       Eğitim Fakültesi’nde TÜBİTAK başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle yürütülen bilimsel ve akademik projelerin yanı sıra öğretmen adaylarının ve psikolojik danışmanların katılımıyla gerçekleştirilen pek çok toplum hizmeti projesi de yapılıyor. Bu projeler fakülte öğrencilerinin sadece mesleki becerilerinin değil sosyal becerilerinin de gelişimine ve akademik bilgi birikimine katkıda bulunuyor.

      Fakülte bünyesinde öğretmen adaylarının teknoloji kullanımı ve öğretim materyali geliştirmelerine olanak sağlayacak şekilde bilgisayar laboratuvarı, (E)STE(A)M laboratuvarı, akıllı sınıf ve matematik odası bulunuyor. Ayrıca psikolojik danışman adaylarının bireysel ve gruplarla danışma uygulamaları yapacakları görüşme odaları da mevcuttur.

    Kalite ve gelişim çalışmalarına önem verilen fakültemizde 2020 yılında İngilizce Öğretmenliği ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programları Öğretmenlik Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) tarafından akredite edilmiştir. Fakültemiz ayrıca 2013 yılından itibaren Avrupa Öğretmen Yetiştirme Ağı-European Teacher Education Network (ETEN) ve Avrupa Öğretmen Eğitimi Birliği- Association for Teacher Education in Europe (ATEE) aktif üyesidir.

 

Prof. Dr. Yelkin DİKER COŞKUN

Eğitim Fakültesi Dekanı